Sohbet sitesinde yerinizi alın, en güzel dostluklara adım atın.

Canlı Sohbet GirişiDoğal gaz nasıl çıkarılır? Doğal gaz çıkarmanın maliyeti ne kadar? - Sohbetsite Mobil Sesli Chat,Görüntülü Sohbet,Sesli Sohbet


Doğal gaz nasıl çıkarılır? Doğal gaz çıkarmanın maliyeti ne kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Sakarya Gaz Sahası olarak adlandırdığı bölgede doğal gaz rezervi bulunduğunu açıklamasının ardından yurttaşlar doğal gaz konusunda ayrıntıları araştırmaya başladı. En çok merak edilen sorular ise “Doğal gaz nasıl çıkarılır?” ve “Doğalgaz çıkarmanın maliyeti ne kadar?” oldu.

Tuna-1 olarak isimlendirilen Sakarya Gaz Sahasında doğal gaz rezervi bulunduğunun açıklanmasının ardından yurttaşlar, doğal gaz nasıl çıkarılır ve doğal gaz çıkarmanın maliyeti ne kadar, gibi sorulara yanıt arıyor.

Doğal gaz nasıl çıkarılır?

Yer altında bulunan doğal gazın tespit edilmesi bir hayli zorluu bir süreçtir. Toprak altında yer alan kayaların küçük gözeneklerinde bulunan doğal gazın tespiti için sismik araştırmalar yapılır. Bu araştırmalar ile yer altına ses dalgaları gönderilir ve bunnların yansımaları takip edilir. Bu araştırmalar neticesinde hidrokarbon içerebileceği değerlendirilen bölgelere dair tahmini bir ön çalışma yapılır. Daha sonra jeofizik ve jeoloji mühendisleri çeşitli yazılımlar kullanarak bölgenin bir nevi röntgenini oluşturur ve bunun neticesinde tahmini rezerv içeriği üzerine çalışılır.

Rezervin belirlenmesinin ardından sondaj mühendisleri, jeoloji ve jeofizik mühendisleri tarafından doğal gaz rezervi belirlenen alanda güvenli bir kuyu planı hazırlanır ve ardından sondaja başlanır. Sondaj platformu ile deniz tabanından belirlenen rezerv alanına kadar bir kuyu açılır ve sondaj çalışmasının sonunda alanda doğal gaz varlığı kanıtlanmış olur.

Doğal gaz çıkarmanın maliyeti

Bu noktada çok fazla değişkenden söz edilebilir. Doğalgaz rezervi için yapılacak yatırım, kullanılan teknoloji, açılacak kuyu sayısı bölgenin jeolojik yapısına göre değişkenlik gösteriyor.

Haberin devamı için tıklayınız.Bir cevap bırakın.

error: Hayırdır gülüm :D